BLOG / Network Programlamada DevNet Çağı

DevNet, Cisco’nun network için uygulamalar yazmaya, Cisco ürünlerinin entegrasyonuna dair geliştirme yapılabilmesine olanak sağlayan geliştirici platformudur. 500.000 den fazla developerdan oluşan ve gün geçtikçe genişleyen bir topluluktan oluşur.

DevNet’in amacı gün geçtikçe artan network cihazlarının yönetimini, yapılandırmasını, bakımını ve entegrasyonunu sağlayabilmek için geliştiricilere Cisco ürünleri ve API’ları ile çalışma ortamı sağlayarak yardımcı olmaktır.

Bu süreçte geliştiricilere, network mühendislerine ve merak edenlere açık olarak sunduğu platformlar ile pratik yapmayı ve DevNet sertifikasyonunu edinmeyi kolaylaştıran Cisco’nun sertifikasyon şeması aşağıdaki gibidir:


 

Cisco DevNet sertifikasyonu, diğer Cisco sertifikasyonlarından farklı olarak otomasyon, programlama ve DevOps yeteneklerine yoğunlaşılan sertifikasyon türüdür. Şu an 3 seviyesi bulunan sertifikasyonlara kısaca değinecek olursak:

Cisco DevNet Associate:

Cisco platformu üzerine geliştirilen uygulamaları geliştirme ve tasarlamada en az 1 yıllık deneyime sahip geliştiricilere uygun olarak tasarlanmıştır. Bu sertifika ile Cisco platformları, Cisco’nun programlanabilirlik stratejisi ve API’lar hakkındaki temel bilgilerinizi doğrular.

Cisco DevNet Specialist:

Güvenlik ve altyapı konularında 3 ile 5 yıllık deneyime sahip uygulama geliştiricilere uygun olarak tasarlanmıştır. Bu sertifika ile Cisco platformlarını ve cihazlarını kullanarak geliştirilecek uygulamaların ve hizmetlerin sürekliliği sağlanmaktadır.

Bu sertifika ile Cisco platformlarını ve cihazlarını kullanarak geliştirilecek uygulamaların ve hizmetlerin sürekliliğe odaklanmış bir ortamda geliştirme, güvenlik ve network operasyonlarını birbirine bağlayan bilgi ve becerilerinizi doğrular.

Cisco DevNet Professional:

1 Core sınav ve 1 Concentration sınavına girilerek alınan bu sertifika Cisco API’larını ve platformunu esnek ve güvenli uygulamalar tasarlamayı ve geliştirmeyi, geliştirilen uygulamaları Cisco altyapısında yönetme becerilerinizi doğrular.

Detaylı bilgi ve eğitimlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.