BLOG / Son Kullanıcı Güvenlik Görünürlüğü Bundan Sonra Sorun Olmayacak!

Cisco Endpoint Security Analytics ( CESA )

Cisco en az Network alanında olduğu kadar Güvenlik alanında çok ciddi yatırımlarda bulunmaktadır. Son yıllarda yaptığı büyük yatırımlarla birlikte network güvenliği alanında olduğu kadar uç noktaların ( son kullanıcıların ) da güvenliği için birçok çözüm sunmaktadır. Uç nokta güvenliği için geliştirilmiş olan bu çözümler “gelişmiş kötü amaçlı yazılım tehditlerine karşı koruyan” başarılı ürünlerdir bunlar;  AMP ( Advanced Malwere Protection ) ve Cisco Umbrella ( DNS Güvenliği ) ürünleridir. Ne kadar bu ürünler uç noktalar için oluşan tehditlerin birçoğuna güvenlik sağlıyor olsa da uç noktalarda hala çözümlenmemiş güvenlik açıklıkları oluşabilmekteydi.

Cisco uç nokta güvenliğindeki bu boşlukları görünür kılabilmek için yakın zamanda Endpoint Security Analytics (CESA) çözümünü tanıttı. CESA, Cisco AnyConnect Ağ Görünürlüğü Modülü (NVM Agent) ile beraber uç nokta telemetrisi toplamakta ve telemetri dataları Splunk Enterprise ile entegre edilerek uç nokta ve kullanıcı ağı görünürlüğü en üst seviyeye çıkarılmaktadır. NVM teknolojisinin temeli ise nvzFlow (en-vizzy-flow)  dayanmaktadır. Cisco AnyConnect NVM kısaca Cisco Ağ Görünürlük Akışı protokolünü veya nvzFlow'u desteklemektedir. Protokol, küçük bir dizi yüksek değerli uç nokta bağlam verisi ile standart IPFIX'i genişleterek uç noktaların ağ üzerinde daha iyi görünmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır.

 

CESA Hikâyesi

CESA çözümü Cisco Güvenlik CTO Ofisi tarafından geliştirildi. Cisco Bilgi Güvenliği Ekipleri, olay yanıtı ( incident response ) gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları uç nokta verilerinin hepsini elde edemiyorlardı ve uç nokta görünürlüğünü elde ederken birçok zorluk yaşıyorlardı. Cisco Bilgi Güvenliği Ekipleri ile birlikte bazı sorunları çözmek için Cisco AnyConnect ve Splunk ürünlerine entegre ettiler. Cisco çalışanlarının birçoğu tesis dışında çalışmaktaydı;  hem kurumsal hem de bulut kaynaklarına aynı anda bağlandıkları için uç nokta güvenlik alanında bazı kör noktalarda bulunmaktaydı. Olayların analizi için en az bir yıllık veri toplamak ve saklamak için bir yola ihtiyaç duyuyorlardı. Aynı zamanda ağda neler olduğunu görmek için gerçek zamanlı olarak bilgilere ihtiyaçları vardı. İşte tam bütün bu karmaşaya cevap olarak CESA ürünü geliştirildi.

CESA Faydaları

Uç Noktalar ( Son Kullanıcı )  cihaz görünürlüğü sağlar:  Sıfır noktasında kötü amaçlı yazılımı, tehlikeli kullanıcı davranışlarını, veri sızması vb sorunlar olmadan, uç nokta tehditlerinin bulunmasını yardımcı olmaktadır, hangi uygulamaların veya hizmet olarak yazılımın (SaaS) kullanımda olduğunu görülmesini sağlamaktadır, olay yanıtı ( incident response ) için networkdeki cihaz türlerine ve işletim sistemlerine göre görünürlük kazandırılmasını sağlamaktadır.


Uç Noktalar ( Son Kullanıcı ) Nereye giderse gitsin takip edilebilmesini sağlar: Cihazın ağa bağlı olup olmadığını uç nokta telemetrisi ile sağlamaktadır.

Hızlı ve kolay bir şekilde aramaların bulunmasını sağlar: Mevcut AnyConnect telemetrisinden yararlanır ( başka uç nokta aracısına ( agent ) gerek bulunmamaktadır ), önceden oluşturulmuş Splunk gösterge tablolarından anında bilgi edinebilir ve gerekli olan sorular ve yanıtları çok kolay birş ekilde aramalarla bulunabilmektedir.

Öngörülebilir maliyetler sağlar: Splunk’a aktarılan değişken veri hacmi yerine uç nokta başına bütçelenebilir.

Farklı cihazlar için destek: Windows, macOS, Linux ve Samsung Knoxenabled cihazlar desteklenmektedir.


CESA Nasıl Çalışır?

Birçok şirket, iş yerinde, yolda veya kafede çalışırken çalışanlarının ve cihazlarının ne yaptığını bilmek ister. Bu nedenle Cisco, benzersiz uç nokta davranışsal görünürlük sağlayabilmek için AnyConnect Ağ Görünürlük Modülünü (NVM) ‘ nü icat etti.

Cisco AnyConnect NVM,  AnyConnect ajanı 4.2 sürümü ile devreye alınmış ve üst sürümlerde de desteklenmektedir. NVM, cihaz kullanımda olduğunda, hatta cihaz ağın dışındayken bile IPFIX uç nokta telemetrisi üretibilmektedir.  Bu veriler akış toplayıcılarına aktarılır ve anında kullanılabilir hale gelen Splunk a iletilir. Cisco tarafından geliştirilen “Splunk NVM” uygulaması sayesinde, kullanıcılar kullanıma hazır panoları alırlar, böylece verileri hızlı bir şekilde anlayabilir ve kritik güvenlik sorularını ( incident response ) yanıtlamak için kullanmaya başlayabilirler.

CESA, bağımsız bir NVM analiz dağıtımı olarak kullanılabilir veya mevcut bir Splunk Enterprise ortamına eklenebilir.  Splunk üzerine kurulu Cisco Endpoint Security Analytics sayesinde derin uç nokta görünürlüğü sağlanabilmektedir. Cisco AnyConnect NVM, Splunk Enterprise tarafından desteklenmektedir.


AnyConnect Ağ Görünürlüğü Modülü, IPFIX verileri (IP Akış Bilgisi Dışa Aktarma) sayesinde zengin kullanıcı davranış verileri ile mobil cihazlar içinde görünürlük sağlamaktadır, böylece çalışanların uç noktalarda iken şirketlerinin güvenliğini tehdit edip etmediği kontrol altına alınabilmesi sağlanmaktadır. NVM tarafından üretilen davranışsal veriler, öncelikle Endpoints için Cisco Advanced Malware Protection (AMP) gibi dosya analizine odaklanan kötü amaçlı yazılımdan koruma aracılarını tamamlayıcı niteliktedir.

NVM telemetrisi, aşağıdaki gibi uç nokta güvenlik kullanım durumlarını ele almak için CESA Built-Splunk'ta alınır ve analiz edilir:

Veri kaybı tespiti

 •  Veri biriktirme etkinliği — indirme ve yükleme davranışı
 •  Aşırı filtreleme — harici alanlara ve ağ paylaşımlarına yüklenme

Sıfırıncı gün zararlı yazılım ve tehdit arama

 •  Olağandışı uygulama / işlem davranışı — standart veya standart olmayan bağlantı noktalarında çalıştırma
 •  Komut ve Kontrol algılama — yeni, olağandışı veya kötü etki alanına bağlantı oluşturulması
 •  Tehdit algılama - etki alanı korelasyonunu barındırma

Sıfır güven izleme

 •  Ağ dışı cihaz izleme — kullanıcı, cihaz, trafik, uygulama ve veri davranışı izleme
 •  SaaS kullanım davranışı — SaaS hizmetlerini izlemek
 •  Güvenilmeyen bağlantılar — güvenilmeyen ağlara kimlerin bağlandığını izleme

Onaylanmamış uygulamalar ve SaaS görünürlüğü

 •  SaaS etki alanlarına erişim — bağlantılar ve SaaS davranışı kullanılmaktadır
 •  Uygulama ve işlem görünürlüğü — cihazlarda çalışan uygulamaları ve işlemleri bulma

Güvenlikten kaçınma ve kullanıcı ilişkilendirme

 •  Uç nokta güvenlik uygulamaları — devre dışı olup olmadığını tespit edilmesi
 •  CESA — devre dışı olup olmadığını tespit edilmesi
 •  Kullanıcıyı ağ erişimine atfedin — kullanıcı etkinliği ağ arabirimi denetleyici düzeyine iner

Varlık envanteri

 •  Cihaz türü ve OS envanteri — türe göre tanımlanabilir ve raporlanabilir
 •  Veri gizliliği uyumluluğu