BLOG / Uzaktan Erişim Güvenli midir?

Pandemi dönemiyle çalışma alışkanlıklarının değişmesi, değişen yeni düzenin sürdürülebilir olmasını sağlamak için sistemlerin güvenliği kadar bu sistemlere erişen kullanıcıların da güvenlik noktasında oluşabilecek açıklara sebep vermesinin önüne geçmeyi gerekli kılıyor. Bu açıkları gidermek için kullanılan en güvenilir sistemlerin başında çok faktörlü kimlik doğrulama sistemleri gelmektedir.

Kullanıcıların sistem erişimlerinde kullandıkları zayıf, tahmin edilebilir şifreler siber saldırıda bulunan hackerların işlerini kolaylaştırmakta. ABD’de pandemi sonrası uzaktaki çalışanların güvenlik açıklarından yararlanarak siber bağlantılı saldırılardaki artış oranı yapılan araştırmalara göre %250’ye ulaşmıştır.


Resim1:2020 Türlerine Göre  Siber Saldırılar

Türkiye’de de Deloitte’un Tübisad ile beraber yürüttüğü Türkiye Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü Raporu ’nda Siber Güvenlik alanındaki tehditler ve gelişmelerde  2020 yılında yaşanan veri sızıntıları nedeniyle ortaya çıkan kayıt sayısı 36 milyarı geçtiği ve yapılan araştırmada bu dönemde evden çalışmanın siber saldırıları artırdığını düşünen kurum yöneticileri oranının da %71 olduğu açıklanmıştır.

Durum böyle olduğu için bu alanda alınması gereken önlemler her geçen gün artmaktadır. Siber güvenlik alanında kimlik erişimi ve yönetimi şirketlerin  en fazla bütçe ayırmayı planladığı kritik alanlardan biri haline gelmiştir.

Pandemi dönemi tüm dünyayı etkilediği için hem global hem yerel pazarda MFA pazarının yapılan araştırmalara göre 2026 yılında 23.5 milyar USD’ye ulaşması bekleniyor. 


Resim2:2026 Tahmin Edilen MFA Pazar Büyüklüğü

Uzaktan Erişimde Güvenlik Nasıl Sağlanmalı?

Uzaktan erişimde son kullanıcı zafiyetlerini çok faktörlü doğrulama yöntemleri kullanarak engelleyebilirsiniz. Sabit şifrelere ek olarak sınırlı süre geçerli değişken şifrelerin ve anlık bildirimlerin kullanılması istenmeyen erişimlere karşı kullanabileceğiniz etkin bir yöntem. Güvenilir incelemelere göre çok aşamalı doğrulama erişim zafiyetlerini %99.9 oranında engelliyor.


Çok Faktürlü Doğrulama Çözümü Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çok faktörlü doğrulama, sistemlerinize erişimde ek doğrulama katmanı olarak konumlandırılmalıdır. Bu anlamda;

      Seçilen sistemin mevcut topolojiye uygun entegrasyonu sağlayabilmesi,

      Topolojinin değiştirilmeden MFA desteğinin sağlanabilmesi

      Entegrasyon eforunun ve değişim maliyetlerinin minimize edilmesi

önemli rol oynamaktadır.

SecTrail MFA,

      Geniş entegrasyon desteği,

      Kuruma özel sistemlere uygun özelleştirilebilir çözüm imkanı

      Uzun süredir servis vermekte olduğu güvenilir referanslarıyla

güvenli erişim ihtiyacınızı karşılamak için hazır çözümümüzdür. SecTrail MFA ile ilgili çok daha kapsamlı bilgiye web sitesinden erişebilirsiniz. https://www.sectrail.com/

Kullanıcılarınızın güvenli erişimi için MFA alanında atılacak bir adım şirketinizi çok büyük kayıplardan koruyacaktır. Tahmin edilebilir rakamsal boyutlarının ötesinde zararları engellemek için MFA çözümlerini şirketinizde konumlandırmada geç kalmayın.