YENI CISCO SERTIFIKASYONLARI VE EGITIMLERI

          

San Diego’da yapılan CISCO Live sırasında, Cisco yeni sertifika ve Eğitim patikalarını, Ağ Yönetimi Teknolojisi’nin Gelişimi diye adlandırarak anons etti. Bu değişimin arkasındaki itici güç, yeni ağ yönetiminin tüm kapasitesinin serbest bırakmaktır. Artık ağ yönetimleri daha dolaysız kavrayan, otomatik ve amaç tabanlı olduğundan, artık hem ağ mühendisleri hem de yazılım geliştiricilerin yeni yetenekler kazanması gerekmektedir.

 

Güncellemeler:

  • Pekiştirilmiş ve yenilenmiş CCNA eğitimi ve sertifikasyonu
  • CCNP ve CCIE sertifikasyonları için 5 temel teknoloji alanı ve bunlarla ilgili eğitimler
  • CCNP için geniş dizinde eğitim seçenekleri ve Uzman sertifikasyonları
  • Yeni Uzman seviye sertifikasyonunda olduğu gibi CCNA ve CCNP sertifikasyon seviyeleri için de devam eden eğitimler
  • Giriş Seviyesi, Uzman ve Profesyonel sertifikaları ile kendi alanında ilk olan Dev-Net eğitimi

Bu güncelleme ile, nereden isterseniz başlayabilirsiniz, Uzman, Profesyonel ve Eksper seviyesi Sertifikasyonları için ön koşul gerekmemektedir.

 

Neler aynı kalıyor?

  • Çoklu sertifika seviyeleri; Giriş Seviyesi (CCNA), Uzman, Profesyonel (CCNP) ve Eksper (CCIE)
  • Kendi takviminize uygun ve istediğiniz biçimde eğitim: yüz yüze veya online
  • Profesyonel ve Eksper seviyede, ana teknoloji ihtisasları: Kurumsal (Büyük İşletmeler), Güvenlik, Hizmet Sağlayıcı, Tümleşik İletişim Hizmetleri, Veri Merkezi ve daha fazlası...
  • Sertifikalandırma sınavları her zaman sağlanabilir.

 

Öne Çekilmiş Lansman Tarihleri

Yeni Eğitim ve sertifikasyon portföyü 10 Haziran 2019’da anons edilmişti. Yeni ve güncellenmiş eğitimler önümüzdeki 8 ay boyunca piyasaya sunulacaktır. Öte yandan, yeni sınavlar ise 24 Şubat 2020’den sonra sağlanabilecektir.

Hangi sertifikasyonlar çıkarılacak ve hangileri eklenecek?

CCNP ve CCIE için olan sertifikasyon alanları; ana teknoloji ihtisasları olan başlıklarında pekiştirilmiştir, bunlar yürürlükten kalkan eski ilgili konuları kapsamaktadır. Yürürlükten kalkan sertifikasyonları yeni ihtisaslaşma sınavlarında başlık olarak göreceksiniz. Yeni DevNet sertifikasyonları şu seviyeleri kapsar: Cisco Sertifikalı DevNet Giriş Seviyesi, Cisco Seviyeli DevNet Uzman ve Cisco Seviyeli DevNet Profesyonel.

 

Bazı sertifikasyonlar neden yürürlükten kalktı? Bu sertifikamın geçersiz olduğu anlamına mı geliyor?

Ağ yönetimine girişte; Temel IP temelleri, Ağ erişimi, IP erişimi ve Temel otomasyon ve ağ yönetimi yazılımları ve Güvenlik temellerine dair geniş yetkinlikler gerektiğinden, CISCO, CCNA programını tek bir ayrıntılı sınav ile pekiştirmiştir. CCNP ve CCIE programları; Kurumsal (Büyük İşletmeler), Güvenlik, Hizmet Sağlayıcı, Tümleşik İletişim Hizmetleri ve Veri Merkezi’ni kapsayan beş temel teknoloji ile yeniden hizalandırarak yeniden odağa alınmıştır. Yürürlükten kaldırılmış programlar bu teknoloji başlıklarında pekiştirilmiştir.

Örneğin; ‘Kablosuz Teknolojiler’, bu yetkinlikler her kurumsal yaygınlaştırmada gerektiği için Kurumsal (Büyük İşletmeler) başlığında sağlamlaştırılmıştır. Öte yandan Otomasyon ve Yazılım başlığı çoklu CCNP Teknoloji başlığı ile bağdaşır. Bu tarz durumda, aynı içerik farklı seviyelerde nüfuz eder. Mevcut sertifikanız geçerli olacak ve son kullanma tarihine kadar geçerli olacaktır.

Yeni program 24 Şubat 2020’de geçerli olduğunda, benim mevcut sertifikama ne olacak?

CCNA, Uzman ve CCNP için mevcut sertifikanız, son kullanma tarihine kadar geçerli olacaktır. 24 Şubat 2020’de yeni program geçerli olduğunda, mevcut sertifikanız yeni geçerli bir sertifikaya dönüştürülecektir.

CCIE için; eğer aktif CCIE iseniz, geçici olarak durdurulmuş yılınız aktif yıla dönüştürülecektir. Örneğin, geçerli CCIE sertifikanız 21 Nisan 2020’ye kadar geçici durdurulmuş ise, 21 Nisan 2020 tarihine kadar aktif olacaktır.

 

Sertifika yolculuğuma başlamışsam, ne yapmam gerekir?

Yanıt basittir; yolculuğunuza devam etmeniz ve 23 Şubat 2020’den önce sertifikasyonunuzu tamamlamanız gerekir, böylece yeni eşdeğer sertifikanızı almaya hak kazanırsınız.

Daha detaylı bilgi için bize ulaşınız. iletisim@btegitim.com

24 Şubat 2020’den sonra nasıl sertifika alabilirim?

24 Şubat 2020 itibari ile; sertifikalı bireyler (CCNA, Cisco Sertifikalı Uzman, CCNP ve CCIE) ya yeniden sınavlara girerek ya da Devam Eden Eğitim kredilerini kazanarak veya bu iki yöntemin birleşimi ile yeniden sertifikalarını alabilirler.

Devam Eden Eğitim etkinlikleri; Cisco Live eğitimlerine katılmak, içerik yazmak, online eğitimlere katılmak, sınıf içi eğitimlere katılmak ve daha fazlasını kapsar.

Bu yenilikler ile ilgili daha fazla bilgi almak veya kendi gereksinimlerinizle ilgili bizim CISCO uzman ekibimizden bilgi almak isterseniz, lütfen bize ulaşınız. iletisim@btegitim.com

 

 

 

Randevu ve bilgi talebi için : 0850 755 02 83